Get the Flash Player to see this player.

Rájecké stěny

Rájecké stěny

Rájecké skály jsou další souvislou oblastí tvořenou masivem tvrdého pískovce se skalními věžemi, průchody, okny a bizartní členitostí. Tento skalní masiv začíná u státní hranice ČR a SRN a táhne se jihovýchodně směrem k obci Tisá, kde po cca 1,5 km přechází do oblasti Tiských stěn. Oblast je rozdělena na tři části. Ptačí stěny zahrnují skály od státní hranice až po cestu z Rájce do Ostrova. Přístup je možný z velkého parkoviště uprostřed obce, nebo z parkuviště na křižovatce do Ostrova. Skály u hranic jsou málo navštěvované a nabízí proto stále vzácnější samonu při lezení, nebo procházce. Rájecké údolí je největší a nejvýznamnější částí oblasti. Malebné údolíčko se stinými místy, malým potůčkem a přírodními pískovišti je předurčeno pro návštěvníky s dětmi. Oblasti vévodí dominantní věže Blíženců, které jsou pro lezce známi vzdušným přepadem či přeskokem ze severní věže na jižní. Tato lezecká technika klade značné nároky na psyckou připravenost lezců, nebuďte tedy vyděšeni výkřiky zéjména něžnějších pohlaví z řad horolezeckých nadšenců. Nově pojmenovanou oblastí jsou Ostříží věže, které zahrnují pásmo skal nad silnicí Tisá - Rájec od výrazní Sokolí věže až po Vstupní bránu. Je zde největší koncentrace krátkých dobře odjištěných cest. Největším masivem je Listonoš. Po žluté turistické značce se lze dostat do cca 1,5 km vzdálené osady Ostrov, kde začínají Ostrovské skály. Oblast Rájeckých stěn je součástí CHKO Labské pískovce.

Historie oblasti Rájec

Rájecké údolí je známé jako oblast, kde se uskutečnil historický první známí lezecký výstup v dějinách pískovcového lezení ve zdejších krajích. Dne 20.5.1905 stanuli na vrcholu věže Bumbrlíček /tehdy nazývané Raizanadel, tedy Rájecká jehla/ sudečtí lezci Walter Lehmann a R.Fink. Ve stejný den v roce 2005 si členové lezeckého oddílu HOSPUL Ústí nad Labem, připoměli 100. výročí této událost společným výstupem na Bumbrlíčka. Někteří v dobovém oblečení a výstroji /konopné lano uvázané okolo pasu, karabiny ukované od kováře, staré plátěné batohy s lahví červeného vína a uzenou stnčí kýkou .../.

Zeměpisné údaje a užitečné informace :

  • nadmořská výška : 435m.n.m.
  • výška stěn : až 35m
  • GPS vstupu : Loc: 50°48'21.398"N, 14°1'1.065"E

Fotogalerie Rájeckých stěn

Rájec - Ptačí stěny. Skalní okna a průchody. Schovávačky pro děti v Rájeckých stěnách. Věže Blíženci - dominanta Rájce. Vrcholová knížka na věži Kyklop. Poklidná rájecká zákoutí.

ODKAZY    Lezecká výstroj     Školení výškové práce     Horolezecká škola       

 

© Copyright 2009 Na Kovárně s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Design by www.Vanavi.cz