Get the Flash Player to see this player.

Pevnost Königstein (Festung Königstein)

Konigstein

Jeden skvělý tip na výlet za hranice všedních dnů – nedobytná skalní pevnost Königstein

Skalní pevnost Königstein se nachází přibližně 15 km za hraničním přechodem Hřensko/Schmilka. Majestátně se tyčí na jedné ze stolových hor Saského Švýcarska (ve výšce 361 m. nad mořem). Pevnost je viditelná z dálky, a přitom výborně zapadá do okolní bizarní skalní krajiny. Impozantní pevnost nepřitahuje pouze zájemce o vojenskou historii, ale i milovníky přírody. Ti mají možnost projít podél obvodových hradeb pevnosti v délce 2,2 km, kde se jim otevírají fantastické výhledy na malebné Labské pískovce a výběžky východní části Krušných hor. Aby jste mohly shlédnout Georgenburg (stavební historie a historie státního vězení), Magdalenenburg (malby krajiny Saského Švýcarska), nový a starý zbrojní arzenál (historie saských zbrojnic ) a samozřejmě nesmíte zapomenout na Magdalenenburg / Sudový sklep (stavební historie a historie tří obrovských sudů na víno) a Studniční dům ((o historii studny a získávání vody) měli byste si naplánovat hodně času – a kdo by chtěl ochutnat i místní kuchyni, má zde možnost. Od roku 2006 je zde nový panoramatický výtah, který Vám nabízí velkolepý výhled na okolí. Historie sahá do poloviny 13. století, rozloha pevnosti je necelých 10 hektarů s 2,5 kilometrovou délkou hradeb a překrásným výhledem do krajiny Sasko-českého Švýcarska.

Je několik možností jak se na Königstein vypravit… Cyklistické stezky zahrnují dvě možnosti a jsou dobře značeny a udržovány. První vede z Děčína podél Labe a větší část cesty je po rovině. Druhou trasu můžete zvolit z Tisé či Sněžníku směrem na Rosenthal-Bielatal a Königstein, tato je více kopcovitá, avšak stejně krásná. Pokud dáte přednost romantické jízdě vlakem, doporučuji použít víkendovou jednodenní jízdenku SONE pro 2 dospělé osoby a 3 děti do 15-ti let za cenu 130,– kč (jízdenka platí ještě 30 km za hranice ČR).

A naše postřehy z návštěvy pevnosti : k cestě jsme použili nejen z časových, ale hlavně z nevypočitatelně se tvářícího počasí auto.
Cestou míjíme poblíž Ústí nad Labem v kopci hrad Střekov a dále pokračujeme přes Děčín na hraniční přechod Hřensko.
Patnáctikilometrová cesta z hranic k pevnosti trvá asi půl hodiny, silnice se často zužuje v malé uličky s maximální rychlostí 30 km za hodinu.
Po deseti kilometrech přejíždíme most přes Labe, projedeme sérii zatáček a parkujeme na placeném parkovišti pro osobní auta pod pevností. Počítali jsme, že prohlídka bude trvat tak 2 hodiny, ale nepodařilo se nám koupit lístek na méně než hodiny 4.…nakonec jsme byli radi, protože jsme na pevnosti strávili 4,5 hodiny. Cena parkovacího lístku byla 3 eura.
Už na parkovišti se naskýtá krásný pohled na hlavní část pevnosti. Ukazatel nás navádí kamennou cestou k hlavní pokladně. Jsou dvě možnosti jak se dostat do pevnosti, výtahem, který je zabudován ve skále a doveze vás přímo do prostoru hradeb (pro starší, invalidy a lenivce), nebo po levé straně cestou k jedinému vchodu a dále přes dvě brány do objektu. Jelikož tento jediný vchod byl dobře střežen a měl několik zábran, pevnost nebyla nikdy dobyta.
U pokladny za osobu zaplatíte 5 euro a na rozdíl od některých hradů a zámků v Čechách zde už v celém objektu neplatíte žádné extra vstupy. Za dalších 2,5 eura si vypůjčujeme českého průvodce v digitální podobě a mapu. Všechny důležité objekty jsou označené číslicí, stačí jen namačkat číslo a ve sluchátkách se dozvíte v českém jazyce vše potřebné. Jediné co nás zaráží je, že jako zálohu musíme v pokladně nechat pas, což se mi zdá trošku nezákonné…někteří návštěvníci asi průvodce použili jako suvenýr… Docela mě překvapuje že ve všech objektech je možné fotit a to dokonce bez příplatku…
Teď se vydáváme cestou k hlavnímu vchodu. Procházíme velitelskou bránou, hradební bránou, medůzovou bránou a bránovou věží. Před námi se objevuje velká rozloha pevnosti. Nejdříve jdeme do budovy kde se nachází jedna z nejhlubších studní vytesaná do skály 157 metrů hluboká. Pokračujeme dále ve směru hodinových ručiček. Procházíme okolo staré kasárny, důstojnického kasina, pekařství k jeřábí plošině a vojenským kasárnám. Nacházíme se na západní straně hradeb u rohu s věží, kanónem a pohledem na vstupní bránu. Pokračujeme prohlídkou skladu proviantu, dříve sloužil jako pivovar a z té doby se zachovalo několik sudů. Delší dobu se ve skladu nezdržujeme, neboť teplota v podzemních místnostech není příliš vysoká a pokračujeme parkem k posádkovému kostelu, který nese známky slovanského slohu. Než přejdeme na severní stranu hradeb, stačíme si dát odpočinek s malou sváčou…Foto není k náhledu. Na severní straně se nachází Friedrichsburg. O několik metrů dále si stačíme na plošině dubu, který zde je nejvyšším bodem kraje (není bouřky, aby nedostal bleskem) dát kafe na prohřátí, není nejhorší počasí, ale léto vypadá jinak. Hradby jsou lemovány strážními věžemi, procházíme okolo mírového lazaretu a vcházíme do staré zbrojnice 31, kde se nachází výstava dobových zbraní. Opět se vracíme přes kasárny do klenotnice, prohlédneme velitelský hřebčín, zvěčníme se fotoaparátem a po třech a půl hodinách jsme zpět u hlavní budovy. Tam se fotit nesmí,n tak přejdeme do místního vězení, zvěčníme Georgenburg a Georgenbastion. Při zpáteční cestě projdeme okolo hladomorny, zastavíme se v muzeu světových válek a jsme na konci prohlídky.
Po čtyřech hodinách prohlídky pomalu sestupujeme k parkovišti, nasedáme a v aprílovém počasí míříme zpátky do Čech.
Tak pokud nebudete vědět co s volným časem, doporučuji výlet na pevnost Königstein, zajímavé nejen pro dospělé, ale i pro děti, v objektech se nachází mnoho modelů, které jsou funkční… (po vhození 50 centů).

Kontakt
Festung Königstein gGmbH
01824 Königstein
Tel.: +49 (0)35021 64-607
info@festung-koenigstein.de , www.festung-koenigstein.de

Vstupné
dospělí 5,00 € , zlevněné vstupenky 3,00 €
rodinná vstupenka (rodičovský pár a vlastní děti do 16 let) 12,00 €
skupiny dětí do 16 let (15 dětí a více) 2,00 €
použití osobního, nákladního nebo panoramatického výtahu 1,50 €

Otvírací doba
denně: duben – září 9 – 20 hodin
denně: říjen 9 – 18 hodin
denně: listopad – březen 9 – 17 hodin

Fotogalerie pevnosti Königstein

Pevnost Königstein - letecký pohled. Pevnost Königstein - pohled na Labské údolí. Pevnost Königstein - palebná síla. Pevnost Königstein - strážní věž. Pevnost Königstein - dobové exponáty. Pevnost Königstein - pokoj služebnictva.

ODKAZY    Lezecká výstroj     Školení výškové práce     Horolezecká škola       

 

© Copyright 2009 Na Kovárně s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Design by www.Vanavi.cz